EGZAMIN LONDON CHAMBER OF COMMERCE AND INDUSTRY (LCCI)



Dwa dni temu przedstawiliśmy Wam opis egzaminu BEC, w dniu dzisiejszym chcielibyśmy zapoznać Was z drugim egzaminem biznesowym o nazwie LCCI - London Chamber of Commerce and Industry. 
Londyńska Izba Przemysłowo-Handlowa (LCCI), oferuje egzaminy z biznesowego języka angielskiego już od ponad 125 lat. Egzaminy LCCI International Qualifications są oficjalne uznane przez Qualifications and Curriculum Authorirty (QCA) w brytyjskim Ministerstwie Edukacji (Department for Education and Skills). LCCI to ponad 5000 akredytowanych ośrodków egzaminacyjnych w 130 krajach na całym świecie! Egzaminy LCCI przygotowywane są w Wielkiej Brytanii w systemie National Vocational Qualifications (NVQs) i jako jedyne na rynku oparte są na autentycznych materiałach ze świata biznesu. Certyfikat LCCI potwierdza zatem znajomość prawdziwego, branżowego języka angielskiego. Na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 maja 2003 r. (Dz.U. Nr 96, poz. 875), egzaminy LCCI spełniają wymogi postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej. Co więcej, podobnie jak egzamin BEC, certyfikaty LCCI odpowiadają Europejskiemu Systemowi Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Gwarantują tym samym zaliczenie lektoratów na dziesiątkach polskich uczelni oraz pomagają w zdobyciu pracy w firmach na całym świecie. Z tego powodu certyfikaty LCCI nazywane są często „paszportami do zatrudnienia”.

Egzaminy LCCI w zakresie znajomości języka angielskiego spełniają wszystkie zalecenia brytyjskich standardów w dziedzinie nauczania języka (British National Standards for Languages), dzięki czemu są oficjalnie uznawane w m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Certyfikaty LCCI (np. ELSA, JET SET – 3 najwyższe poziomy) są uznawane przez UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) − brytyjską organizację nadzorującą rekrutację studentów na uniwersytety w Wielkiej Brytanii.

Podstawową grupę kandydatów tworzą studenci i słuchacze szkół językowych, jednakże ostatnio obserwowany jest znaczny wzrost zainteresowania egzaminami LCCI ze strony pracowników firm, czy wreszcie samych pracodawców, którzy traktują egzaminy LCCI jako element doskonalenia zawodowego i podnoszenia kwalifikacji kadry. Ponadto, przedstawiciele firm twierdzą, że certyfikaty LCCI są także świetnym miernikiem znajomości języka angielskiego w procesie rekrutacji. Do najpopularniejszych pracodawców, uwzględniających certyfikaty LCCI w procesach rekrutacyjnych i ścieżkach awansu, należą m.in: PZU, Narodowy Bank Polski, Telekomunikacja Polska.

Egzaminów LCCI jest wiele, do najpopularniejszych należą: English for Business (EFB), Spoken English for Industry and Commerce (SEFIC), English for Tourism (EFT), English Language Skills Assessment (ELSA), różne rodzaje egzaminów z zakresu księgowości i finansów, marketingu, IT. 

Przybliżymy Wam dzisiaj najpopularniejszy w Polsce egzamin EFB.
English for Business to jeden z najczęściej wybieranych i najbardziej znanych egzaminów LCCI. Posiadanie certyfikatu EFB z pewnością wzbogaci każdy życiorys zawodowy. EFB jest egzaminem pisemnym dostępnym na pięciu poziomach zaawansowania. Sprawdza umiejętność kandydata w zakresie sprawnego porozumiewania się językiem angielskim w środowisku związanym z handlem i usługami. Opracowany został w oparciu o autentyczne codzienne sytuacje ze świata biznesu. Celem egzaminu  jest sprawdzenie umiejętności rozumienia i posługiwania się językiem angielskim w mowie i piśmie w sprawach dotyczących biznesu. Od kandydatów wymagana jest przede wszystkim umiejętność precyzyjnego wyrażania się w języku angielskim w formie pisemnej, doboru odpowiedniego tonu, formy i zawartości pisemnej wypowiedzi w zależności od wymagań sytuacji.

Dodatkowo istnieje możliwość zdania egzaminu ustnego w formie rozmowy na tematy związane z aktywnością biznesową (opcja „Speaking”) oraz egzaminu sprawdzającego rozumienie ze słuchu (opcja „Listening”). 
Do egzaminu EFB  można przystąpić w kwietniu, czerwcu i listopadzie.

Jak przedstawiają się poszczególne poziomy egzaminu?

EFB Preliminary Level
Egzamin English for Business na poziomie Preliminary skierowany jest do kandydatów, którzy po raz pierwszy spotykają się z tematyką biznesową w języku angielskim ( A1). Kandydaci pomyślnie zaliczając egzamin na tym poziomie, będą: rozumieć podstawowe dane, fakty i polecenia, formułować proste teksty i wypowiedzi według zadanych schematów, formułować dane pisemne w czytelny i zrozumiały sposób, potrafili podjąć na podstawie informacji zawartych w materiałach wymagane działania. W trakcie egzaminu można korzystać ze słowników ogólnych. Egzamin trwa 90 minut. 
EFB Level One Egzamin English for Business na poziomie pierwszym skierowany jest do kandydatów, którzy spotkali się już z dziedziną biznesową w języku angielskim i odnajdują się w niej na poziomie podstawowym ( A2). Kandydaci pomyślnie zaliczając egzamin na tym poziomie, będą: rozumieć komunikaty dotyczące nieskomplikowanych zagadnień biznesowych, czytać, interpretować i odpowiadać na proste wiadomości i teksty biznesowe, używać wiedzy z zakresu korespondencji biurowej w celu stworzenia standardowych dokumentów, takich jak wykresy, tabele, podstawowe raporty i zamówienia, umieli pisać na podstawie zadanych poleceń, krótką notatkę służbową z konsekwentnym użyciem stylu pisma biznesowego. W trakcie egzaminu pisemnego można korzystać ze słowników ogólnych. Egzamin pisemny trwa 120 minut, ustny ok. 15 minut.

EFB Level Two

Egzamin English for Business na poziomie drugim skierowany jest do kandydatów, którzy potrafią już skutecznie komunikować się w sytuacjach biznesowych i wymagają w tym zakresie jedynie wsparcia ( B1). Kandydaci pomyślnie zaliczając egzamin na tym poziomie, będą: podejmować działania adekwatne do dostępnych informacji i poleceń, dokonywać trafnego wyboru najważniejszych części w otrzymanych instrukcjach, tworzyć wszelkiego rodzaju korespondencje biznesowe: notatki, ulotki, ogłoszenia, raporty, artykuły, listy, dostosowywać rodzaj formatu i kształtu dokumentu do formy komunikacji, poszerzać, skracać, dopasowywać i zamieniać elementy tekstów zgodnie z wymogami sytuacji. W trakcie egzaminu pisemnego można korzystać ze słowników ogólnych. Egzamin pisemny trwa 150 minut, ustny ok. 15 minut.

EFB Level Three
Egzamin English for Business na poziomie trzecim skierowany jest do kandydatów, którzy osiągnęli wysoki standard w posługiwaniu się biznesowym językiem angielskim i w większości sytuacji potrafią posługiwać się nim bezproblemowo. ( poziom C1) Kandydaci pomyślnie zaliczając egzamin na tym poziomie, będą: stosować techniki obróbki, interpretacji i przedstawiania informacji w ramach rozmaitych typowych procedur biznesowych, w sposób biegły poruszać się wśród zagadnień formatu i wyglądu dokumentacji biznesowej, przyjmować konieczną w danym scenariuszu biznesowym rolę w celu wykonania konkretnego zadania w imieniu swojego pracodawcy, wykazywali się znajomością problematyki wpływu nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych technik biznesowych na kształt i formę współczesnej komunikacji. W trakcie egzaminu pisemnego można korzystać ze słowników ogólnych. Egzamin pisemny trwa 180 minut, ustny ok. 15 minut.

EFB Level Four

Egzamin English for Business na poziomie czwartym skierowany jest do kandydatów, którzy biegle orientują się we wszystkich aspektach biznesowego języka angielskiego. Jest on tym samym potwierdzeniem najwyższych kwalifikacji językowych w dziedzinie świata biznesu. Kandydaci pomyślnie zaliczając egzamin na tym poziomie, będą: biegle orientować się we wszystkich formach, aspektach i stylach korespondencji biznesowej, przygotowani do pełnienia funkcji kierowniczych w anglojęzycznych zespołach oraz do bycia autorytetem w dziedzinie zastosowania języka angielskiego we wszystkich aspektach świata biznesu. Każdy z dostępnych poziomów składa się z obligatoryjnej części pisemnej, oraz opcjonalnych części: ustnej i rozumienia ze słuchu.
Egzamin na tym poziomie przeznaczony jest dla osób na poziomie zaawansowanym (C2). W trakcie egzaminu pisemnego można korzystać ze słowników ogólnych. Egzamin pisemny trwa 180 minut, ustny ok. 15 minut.

Kandydaci zainteresowani podejściem do wybranego poziomu egzaminu EFB, mogą zdawać go w jednej z trzech serii egzaminacyjnych oraz w procedurze “na życzenie”, w dowolnie wybranym terminie w Centrach Egzaminacyjnych LCCI International Qualifications.

(31 stycznia 2011 roku)

EGZAMIN CAMBRIDGE - BUSINESS ENGLISH CERTIFICATE (BEC)

Dzisiaj postanowiliśmy podać Wam kilka istotnych informacji na temat jednego z najbardziej uznawanych na świcie egzaminów biznesowych - mianowicie egzaminu BEC. BEC sprawdza znajomość języka angielskiego osób posługujących się nim w pracy biurowej oraz w kontaktach międzynarodowych. Egzaminy te są ściśle powiązane z poziomami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Wyróżaniamy:

    * BEC Preliminary - egzamin na poziomie B1 (średnio zaawansowanym)
    * BEC Vantage - egzamin na poziomie B2 (wyższym średnio-zaawansowanym)
    * BEC Higher - egzamin na poziomie C1 (zaawansowanym)


BEC Preliminary
Egzamin składa się z 3 części:

Cześć Czytanie i Pisanie (Reading/Writing) egzaminu BEC Preliminary  (1,5 godz) składa się z 7 zadań w części czytanie i dwóch w części pisanie. Sa to zadania różnego typu. 
Rozumienie ze słuchu (Listening) (ok. 40 minut.; 25% całości punktacji) składa się z trzech zadań, takich jak test wielokrotnego wyboru, uzupełnianie brakujących wyrazów i wyławianie konkretnych informacji. Kandydaci muszą zrozumieć różnego rodzaju dialogi i monologi wygłaszane w sytuacjach związanych z pracą zawodową. Powinni też zrozumieć sens wypowiedzi bez konieczności rozumienia wszystkich słów. Teksty wykorzystywane w tej części to oficjalne i nieoficjalne rozmowy, ogłoszenia, nagrane wiadomości, rozmowy telefoniczne, prezentacje biznesowe, rozmowy kwalifikacyjne i dyskusje. 
W części ustnej (Speaking) (ok. 12 min.; 25% całości punktacji) egzaminu standardowo bierze udział dwóch kandydatów i dwóch egzaminatorów. Mówienie składa się z trzech części. Na niższych poziomach egzaminu kandydaci powinni umieć przekazać informacje o sobie i swojej pracy/studiach, a także poprosić o informacje na tematy ogólne i udzielić tego rodzaju informacji. 

BEC Vantage
Egzamin składa się z 4 części:


Czytanie (Reading) (1 godzina; 25% całości punktacji) składa się z 5 zadań, takich jak test wielokrotnego wyboru, dopasowywanie pytań do fragmentów tekstu, wybór odpowiedzi Right/Wrong, test wielokrotnego wyboru z uzupełnianiem brakujących fragmentów czy uzupełnianie wyrazów. Oceniana jest umiejętność rozumienia różnego rodzaju tekstów biznesowych, np. ogłoszeń, wykresów, rutynowej korespondencji biznesowej, reklam, krótkich tekstów merytorycznych i artykułów.
Część pisemna (Writing) (45 minut; 25% całości punktacji) składa się z 2 zadań. Kandydaci muszą wykazać się umiejętnością przeniesienia informacji do formularza, pisania notatek służbowych, wiadomości, listów i sprawozdań. 
Rozumienie ze słuchu (Listening) (około 40 minut; 25% całości punktacji) składa się z trzech zadań, takich jak test wielokrotnego wyboru, uzupełnianie brakujących wyrazów i wyławianie konkretnych informacji. Kandydaci muszą zrozumieć różnego rodzaju dialogi i monologi wygłaszane w sytuacjach związanych z pracą zawodową. Powinni też zrozumieć sens wypowiedzi bez konieczności rozumienia wszystkich słów. Teksty wykorzystywane w tej części to oficjalne i nieoficjalne rozmowy, ogłoszenia, nagrane wiadomości, rozmowy telefoniczne, prezentacje biznesowe, rozmowy kwalifikacyjne i dyskusje. 
Część ustna (Speaking) (około 14 minut; 25% całości punktacji) egzaminu to standardowo udział dwóch kandydatów i dwóch egzaminatorów. Mówienie składa się z trzech części. Na niższych poziomach egzaminu kandydaci powinni umieć przekazać informacje o sobie i swojej pracy/studiach, a także poprosić o informacje na tematy ogólne i udzielić tego rodzaju informacji. 


BEC Higher
Egzamin składa się z 4 części:


Czytanie (Reading) (1 godzina; 25% całości punktacji) składa się z 6 zadań, takich jak test wielokrotnego wyboru, dopasowywanie pytań do fragmentów tekstu, wybór odpowiedzi Right/Wrong, test wielokrotnego wyboru z uzupełnianiem brakujących fragmentów czy uzupełnianie wyrazów. Oceniana jest umiejętność rozumienia różnego rodzaju tekstów biznesowych, np. ogłoszeń, wykresów, rutynowej korespondencji biznesowej, reklam, krótkich tekstów merytorycznych i artykułów. 
Część pisemna (Writing) (1 godzina 10 minut; 25% całości punktacji) składa się z 2 zadań. Kandydaci muszą wykazać się umiejętnością przeniesienia informacji do formularza, pisania notatek służbowych, wiadomości, listów i sprawozdań. 
Rozumienie ze słuchu (Listening) (około 40 minut; 25% całości punktacji) składa się z trzech zadań, takich jak test wielokrotnego wyboru, uzupełnianie brakujących wyrazów i wyławianie konkretnych informacji. Kandydaci muszą zrozumieć różnego rodzaju dialogi i monologi wygłaszane w sytuacjach związanych z pracą zawodową. Powinni też zrozumieć sens wypowiedzi bez konieczności rozumienia wszystkich słów. Teksty wykorzystywane w tej części to oficjalne i nieoficjalne rozmowy, ogłoszenia, nagrane wiadomości, rozmowy telefoniczne, prezentacje biznesowe, rozmowy kwalifikacyjne i dyskusje. 
Część ustna (Speaking) (około 16 minut; 25% całości punktacji) egzaminu to standardowo udział dwóch kandydatów i dwóch egzaminatorów. Mówienie składa się z trzech części. Kandydaci na BEC Higher powinni umieć rozmawiać na  różnorodne tematy związane z pracą zawodową. 

Jak wygląda skala ocen? 

Egzaminy BEC Vantage i Higher oceniane są wg pięciostopniowej skali: ABCDE.Oceny pozytywne to A, B, C,  oceny negatywne to D i E.Poniżej przedstawiamy procentowy udział poprawnych odpowiedzi:

Ocena A - 80% i powyżej
Ocena B - 75 to 79%
Ocena C - 60 to 74%
Ocena D - 55 to 59%
Ocena E - 54% i poniżej

Egzamin Preliminary ma czterostopniową skalę:Oceny pozytywne – Pass with Merit, Pass, oceny negatywne – Narrow Fail, Fail. Procentowo:Pass with Merit 80% i powyżej
Pass od 65 do 79%
Narrow Fail od 60 do 64%
Fail 59% i poniżej
Zatem wiemy już co nieco na temat budowy egzaminu i systemu jego oceniania. Następne pytanie, na które, chcielibyście znać odpowiedź to z pewnością: Jak przygotować się do egzaminu?

Kurs przygotowawczy nie jest warunkiem przystąpienia do egzaminu BEC, jednak przygotowanie pod okiem doświadczonego nauczyciela jest bardzo pomocne. My gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w pełnowymiarowym dedykowanym kursie, wtedy przystąpienie do egzaminu staje już najczęściej tylko formalnością. W kwestii podręczników, musicie wiedzieć, że wiele podręczników dostępnych w księgarniach obejmuje ogólny materiał z zakresu biznesowego angielskiego i choć nie przygotowuje bezpośrednio do egzaminu, większość z nich jest jednak odpowiednia dla osób przygotowujących się do egzaminów BEC.Aczkolwiek dla tych, którzy chcieliby poćwiczyć techniki egzaminacyjne wydawcy przygotowali zbiór testów Practice Tests for BEC. Książki te są dostępne w większości księgarń językowych w Polsce i stanowią bardzo dobre uzupełnienie ścieżki egzaminacyjnej. 

Gdzie można przystąpić do egzaminu?

Do egzaminu można przystąpić w tzw. centrum egzaminacyjnym. Wiele szkół językowych w Polsce posiada status takiego centrum. Aby zarejestrować się na egzamin musisz skontaktować się z jednym z nich. Certyfikat BEC ważny jest bezterminowo.

Zapewne zastanawiasz się: Jakie firmy w Polsce honorują certyfikat BEC?

Spójrz na kilka z większych marek i uwierz, że naprawdę duże znaczenie ma posiadanie tegoż certyfikatu:Coca-Cola, GFK Polonia, Panasonic, PTK Centertel, Vattenfall, Tesco, British Airways, Totalizator Sportowy, Zakłady Chemiczne Police, Huta Pokój, Polska Grupa Farmaceutyczna. Wiele z powyższych firm dodatkowo wynagradza pracowników za posiadanie certyfikatu na określonym poziomie. Niejednokrotnie finansują lub dofinansowują swoim pracownikom udział w szkoleniach przygotowywujących do egzaminów BEC. 

Jakie inne korzyści niesie za sobą posiadanie certyfikatu BEC? 

Jeśli chcesz zostać przewodnikiem wycieczek, warto wiedzieć, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej jako potwierdzenie kwalifikacji językowych przewodników wycieczek uznaje posiadanie certyfikatu BEC Higher. Z kolei, jeśli chcesz zostać pracownikiem polskiej służby cywilnej również BEC Higher zwalnia Cię z egzaminów wstępnych. Posiadanie egzaminu BEC także jest istotne dla studentów, wiele polskich uczelnii uznaje certyfikaty BEC'a i zwalnia np. z egzaminów wstępnych, lub dalej z egzaminów zaliczeniowych.

Posiadanie certyfikatu BEC jest najbardziej obiektywnym i najbardziej prestiżowym ukoronowaniem zdobytych przez Ciebie umiejętności językowych. Zachęcamy Was do systematycznej pracy i do zdobycia BEC'a.

(29 stycznia 2011 roku)

Podręcznik dla kursanta indywidualnego.

Picture

Grupą docelową dla kursów z języka angielskiego w biznesie są pracownicy firm, którzy w swojej pracy zawodowej posługują się językiem angielskim. Zajęcia najczęściej prowadzone są w mniejszych lub większych grupach, ale zdarza się także, że niektórzy pracownicy, uczestniczą w zajęciach indywidualnych. Najczęściej są to pracownicy szczebla kierowniczego oraz kadra zarządzająca. Praca z grupą, a praca z kursantem indywidualnym jest czymś zupełnie innym. Wydaje się, że praca w jednostką jest bardziej komfortowa. Aczkolwiek ten, kto nie prowadził zajęć indywidualnych nie wie jak ciężki jest to kawałek chleba, ale również jak bardzo dające satysfakcję zajęcie.

W mojej praktyce zauważyłam, że na zajęciach indywidualnych często lektorzy korzystają z tych samych materiałów kursowych (mowa tu o głównym podręczniku), co w przypadku pracy z grupą na tym samym poziomie. Niestety nie jest to właściwe podejście. Podręcznik projektowany do pracy z grupą to dobór ćwiczeń o zupełnie odmiennym charakterze. Praca w grupie to inna dynamika zajęć, a zatem całkowicie inne metody aktywne (praca w parze, burza mózgów, scenki sytuacyjne, zespoły projektowe itp.) W związku z powyższym, dzisiaj chcielibyśmy zaproponować Wam podręcznik wydawnictwa Oxford, który napisany jest z myślą o kursancie indywidualnym i sprawdza się idealnie w warunkach zajęć jeden na jeden. Niniejszy opis nie będzie dogłębną ewaluacją podręcznika, a jedynie wskazaniem Wam tytułu, który powinniście rozważyć przy doborze materiałów na indywidualny kurs języka biznesowego. 

Business One:One to podręcznik autorstwa Rachel Appleby, Johna Bradley, Briana Brennan, Jane Hudson, Niny Leeke i Jima Scrivener. W chwili obecnej, kurs obejmuje 3 poziomy zaawansowania: pre-intermediate, intermediate oraz advanced. W skład kursu wchodzą 2 komponenty dla ucznia w cenie około 180 zł: podręcznik z MultiRomem w zestawie oraz kaseta/płyta CD, a także 1 komponent dla nauczyciela w cenie 75 zł: książka dla nauczyciela.

Każdy poziom zaawansowania to szereg lekcji przeznaczonych na 45-60 minut (np. poziom intermediate to 44 lekcje podzielone na 7 grup tematycznych). Każda lekcja to dwie strony w podręczniku, zrealizowanie każdej lekcji pozwala na nabycie określonej umiejętności w danym obszarze tematycznym. Business One: One to podręcznik o zbalansowanej zawartości: zawiera właściwe komponenty we właściwych proporcjach. Wszystkie sprawności językowe są równomiernie i starannie rozwijane.  Dedykowany jest osobom dorosłym, którzy pracując obracają się w międzynarodowym środowisku i koniecznością dla nich jest opanowanie podstawowych biznesowych sprawności, takich jak: umiejętność prowadzenia spotkań, prezentacji, negocjacji, rozmów telefonicznych, umiejętność zachowania się w sytuacjach biznesowych takich jak np. robocze lunche, podróże, zarządzanie ludźmi, itd.

Przykładowo, jedną z grup tematycznych na poziomie intermediate jest prowadzenie rozmów telefonicznych. Każda z lekcji daje nam odpowiedź na inne pytanie: jak radzić sobie z rozmowami telefonicznymi, jak prowadzić rozmowy, jak składać zamówienia przez telefon, jak omawiać dokumenty przez telefon, jak składać reklamacje. Realizacja wszystkich lekcji w danym obszarze tematycznym daje nam kompleksową, aczkolwiek ogólną, wiedzę na temat prowadzenia biznesowych rozmów telefonicznych. Każda lekcja rozpoczyna się od pogadanki na omawiany temat - rozgrzewki, będącej wprowadzeniem do tematu. Następne ćwiczenia obejmują słownictwo tematyczne, gramatykę związaną z omawianym tematem w postaci różnorodnych ćwiczeń. Każda lekcja to również ćwiczenia z rozumienia ze słuchu oraz z wypowiedzi pisemnej. Dodatkowo, każda lekcja zawiera wskazówkę językową związaną z omawianym tematem, będącą np. false friends.

Podręcznik zawiera również banki ćwiczeń dla sprawności językowych: rozumienie tekstu, rozumienie ze słuchu (zawarto odpowiedzi) oraz gramatykę. Dzięki podanym odpowiedziom ćwiczenia zawarte w banku są świetnym elementem do samodzielnej nauki. Dołączony MultiRom zawiera szereg dodatkowych ćwiczeń, również w postaci interaktywnych testów i gier, które kursant może sam przerabiać również jako zadanie domowe.

To co jest niewątpliwym plusem tej publikacji to fakt, że omawiany podręcznik został przygotowany z myślą o kursancie indywidualnym, nie zawiera więc żadnych ćwiczeń wymagających drugiej osoby do ich zrealizowania. Warto nadmienić, że wszelkie polecenia typu „przedyskutuj w grupie”, czy też „omów z kolegą” pojawiające się w typowych podręcznikach językowych są bardzo denerwujące w przypadku pracy z osobą dorosłą. Pojawiają się niepotrzebne pytania („musimy to robić?”) komentarze („nie mamy kolegi...”) i ogólne zwątpienie w stosowane metody nauczania, co skutkuje przede wszystkim utratą skupienia, ale zdarza się także, że i zwątpieniem w kompetencje lektora. Z drugiej strony, modyfikowanie każdorazowo przez lektora tego typu ćwiczeń może nie jest specjalnie pracochłonne, ale na pewno, w ostatecznym rozrachunku, nieprofesjonalne gdyż wskazuje na niewłaściwy dobór podręcznika. 

(23 stycznia 2011 roku)

lekcja_przyklad1.bmp
File Size: 2411 kb
File Type: bmp
Download File

lekcja_przyklad2.bmp
File Size: 2359 kb
File Type: bmp
Download File

lekcja_przyklad3.bmp
File Size: 1619 kb
File Type: bmp
Download File

lekcja_przyklad4.bmp
File Size: 2418 kb
File Type: bmp
Download File