Międzynarodowe egzaminy językowe – co wybrać?

Picture
Znajomość języków obcych nieustannie zyskuje na znaczeniu. Bez względu na fakt, o jakim języku mówimy. Językami obcymi posługujemy się w domu, w szkole, a także w pracy. Zatem zadbajmy by ucząc się języków, ten nasz proces edukacji był kompletny. Kompletny i dający nam satysfakcję. 
A co może dać nam większą satysfakcję niż przystąpienie do międzynarodowego egzaminu językowego i pozytywne jego zaliczenie? 
I pamiętajmy o korzyściach, które płyną z posiadania niektórych certyfikatów. Jeśli chcecie poznać świat międzynarodowych egzaminów językowych, polecamy Wam bardzo interesującą pozycję wydawnictwa Fraszka Edukacyjna.

„Najpopularniejsze egzaminy językowe. Przewodnik” autorstwa Iwony Święcickiej to opisy wszystkich najważniejszych, zdawanych w Polsce, egzaminów z języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Opisy te zawierają określenie poziomu egzaminu, wykaz umiejętności, jakimi zdający powinien się wykazać, charakterystykę części egzaminu badającej konkretną sprawność, system punktacji, liczbę punktów koniecznych do zaliczenia egzaminu na poszczególne oceny, korzyści wynikające z posiadania konkretnego certyfikatu (np. zwolnienie z matury, dodatkowa liczba punktów dla gimnazjalistów, zaliczenie lektoratów dla studentów). W książce podano również, jak można uzyskać przykłady egzaminów na poszczególne poziomy, tak by kandydat mógł spróbować swoich sił samodzielnie i samodzielnie określić, czy osiągnął już poziom, o który mu chodzi, czy też jeszcze musi popracować w celu uzupełnienia braków. Publikacja Fraszki jest świetną pomocą dla osób zainteresowanych przystąpieniem do egzaminów językowych: dla gimnazjalistów, maturzystów, studentów, słuchaczy kursów językowych, czy też osób wyjeżdżających do pracy i na studia za granicę, a także dla  samych lektorów.   

Redakcja Business English Zone zachęca do przystąpienia do egzaminów biznesowych z języka angielskiego. Polecamy naszym czytelnikom jedną z dwóch  najpopularniejszych ścieżek certyfikacji: 

BEC - Business English Certificate - Dyplom BEC jest świadectwem znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym ze szczególnym uwzględnieniem ekonomicznego słownictwa specjalistycznego. 

LCCI - London Chamber of Commerce and Industry Examination Board - egzamin z języka angielskiego organizowany przez Londyńską Izbę Handlu i Przemysłu. Potwierdza on znajomość języka w stopniu niezbędnym do swobodnego funkcjonowania w międzynarodowym świecie biznesu. Certyfikat LCCI jest uznawany przez większość firm i instytucji na całym świecie.

Już niedługo napiszemy Wam troszkę więcej na temat rekomendowanych przez nas egzaminów. Zapraszamy!

(26 stycznia 2011 roku)

Jak dobrać właściwy podręcznik do nauki języka?

Picture
Każdy lektor wie, że składową sukcesu pracy z grupą jest dobór właściwego podręcznika. Bardzo często podręczniki są nam narzucane przez szkołę językową, w której pracujemy. Nierzadko, ten zalecany podręcznik nie jest właściwym wyborem. Z różnych względów, np. przeznaczony jest dla innej grupy docelowej, porusza inną tematykę niż potrzeby grupy, kładzie nacisk na określone sprawności językowe, które dla nas nie są w danej chwili priorytetem, jest chaotyczny w obszarze ustrukturyzowania sprawności i co najgorsze nie jest dopasowany do poziomu zaawansowania grupy, itd., itp. 
Wydaje się, że wybór podręcznika do nauki języka jest prosty, wręcz banalny, wszak na rynku edukacyjnym jest cała masa publikacji językowych. Kolorowych, pięknie wydanych, i tych tańszych i tych droższych, na każdą kieszeń. Niemniej jednak, jest wiele pytań, na które, my lektorzy, powinniśmy sobie odpowiedzieć nim dokonamy właściwego wyboru. Wyboru idealnego. Tylko taki pomoże nam w zapewnieniu efektywnego procesu dydaktycznego. Oczywiście wybór ten nie stanowi recepty na sukces, jest tylko jego składową, jak wspomniałam powyżej. Cóż jednak możemy zrobić, kiedy szkoła rekomenduje dany tytuł i nie ma opcji by się z niego wycofać? 


Możemy jedynie polecić metodykowi odpowiedzialnemu za dobór podręczników lekturę do poduszki. Tak, tak. 
I dosłownie, i w przenośni. Sami także powinniśmy się w niej zagłębić. 

„Zanim wybierzesz podręcznik. Metody oceniania materiałów do nauki języków” autorstwa A. Łuczak-Łomża i E. Metera-Debaene (wydana nakładem wydawnictwa Fraszka Edukacyjna) jest praktycznym poradnikiem dla lektorów, którzy stoją przed problemem wyboru podręcznika. Autorki związane są z Uniwersytetem Warszawskim, pracują w charakterze lektorek i specjalizują się w metodyce nauczania języka angielskiego, w tym także języka specjalistycznego. W swojej publikacji autorki proponują metodę, która uwzględnia zarówno uwarunkowania subiektywne, jak i ocenę obiektywną materiałów dydaktycznych. Podają więc kryteria, które warto wziąć pod uwagę, a następnie serię pytań, na które należy udzielić sobie odpowiedzi. Pytania te umieszczone są w tabelach; odpowiedziom można przydzielić odpowiednią liczbę punktów, co po podsumowaniu da nam obraz, do jakiego stopnia analizowany podręcznik odpowiada naszym potrzebom. Niezwykle praktyczna pomoc dla nauczyciela, za niewielkie pieniądze. Gorąco polecamy.

(23 stycznia 2011 roku)